Misery'den The Shining'e kadar korku romanlarının büyük yazarı Stephen King'in 10 filmi listemizde.

54 roman ve neredeyse 200 kısa hikayesi ile King ,belki de Shakespeare ve Dickens'dan sonra tarihin en büyük uyarlamalarına sahip yazarı olarak görülüyor.

Yazar bu yıl tek başına Andy Muschietti'nin It'i, Nikolaj Arcel'in Dark Tower'ı AT&T üstesinden tek başına gelmiş görünüyor. ve diğer uyarlamaları da sizler için derledik.

Tv'de ve sinema'da en çok bilinen Stephen King uyarlamaları.

1. WOH (1990)

1. WOH (1990)

 90'lı yıllarda yapılmış mini dizi ve yakınlarda vizyona girecek olan It'in hintçe uyarlaması olan WOH'a biraz yabancı kalabilirsiniz. WOH 52 bölüme yayılan yayın sürecinde metni geniş tutularak hintli seyircilere zamanında dikkate değer sürprizlerle dolu büyüleyici bir dönem geçirtmiş diye duyduk. Bir de filmde Pennywise karakterinin ismini  Joker olarak kullanmaları Batman yetkililerinin telif hakkı talebinden dolayı bayaca uzun bir hukuki süreç gerçekleşmiş; bu da diğer aldığımız duyumlardan biri.

2. Misery (1990)

2. Misery (1990)

 Film bir zamanlar yazar olan Paul Sheldon'un hemşire Annie'nin bölgesinde meydana gelen bir araba kazasın sonrasında Anni'nin Paul'u şefkat ve merhametle misafir ederken olayların birden nasıl kaosa dönüştüğünü göreceksiniz.

3. Christine (1983)

3. Christine (1983)

Jhon Carpenter'in sevilen filmlerinden biri olan Christine, zamanında çok sevilmiş ve hayranları tarafından tam not almış bir film. Konusuna gelince Arnie, Plymouth hastalığı olan bir öğrencidir. Okuldan bir arkadaşının arabasını satın aldıktan sonra garip olayların yavaş yavaş farklı boyutlara ulaşması Arni'nin akıl sağlığını tehdit etmeye başlar. Film zamanında başarılı efektlerle hafızalara kazınmış esaslı işlerden biridir.

4. The Shining (1980)

4. The Shining (1980)

İki dehanın aynı filmde buluşması... Stanley Kubrick ve Stephen King'in beyaz perdeye uyarladıkları The Shining, zamanında tam not almış klasik filmlerden biridir. Filmin konusuna gelecek olursak Metafiziksel olaylara maruz kalan Jack'in kontrol altına alındıktan sonra ailesine kaos ortamı yaşatmasını ve ailesinin bu olaylar ile başa çıkışını izliyoruz.

5. Cujo (1983)

5. Cujo (1983)

 Vic ile Donna şehre uzak bir yerde yaşamaktadırlar. Bir gün sorunlu bir çocukları olan bu ailenin bozulan arabalarının tamirciye bırakılması gerekir ve tamirciye ulaşan Donna ve Ted tamircinin uyuz olmuş köpeği Cujo ile tanışırlar ve bu tanışma hiç normal olmayacaktır.

6. The Shawshank Redemption (1994)

6. The Shawshank Redemption (1994)

 Ve listemizdeki en kral filme geldik: Esaretin Bedeli. 2015 yılında ABD Kongre Kütüphanesi'nin filmi koruma altına alması bile filmin ne derece önemli olduğunu göstermeye yeterli. O yüzden filmin konusuna az bile olsa değinmeyeceğim çünkü izleyiciye saygısızlık olur. İnanıyorum ki bu yazıyı okuyanların tamamı bu filmi defalarca izlemiştir. 

7. The Green Mile (1999)

7. The Green Mile (1999)

 Bir başka korkunç hapishane, bir başka mahkum ve elektrikli sandalye sahnesi... Ve bu iki film, King'in sadece korku romanı yazarı olmadığının büyük bir kanıtı.

8. Greepshow (1982)

8. Greepshow (1982)

 Doğrudan bir uyarlama filmi değil de beş öykünün birleşiminden oluşan film. Ted Person ve Leslie Nielsen'in performansları filme artılar katmış diyebilirim.

9. 11/22/63 (2016)

9. 11/22/63 (2016)

 Kennedy suikastini önlemeye çalışan Joe Eppin isimli İngilizce öğretmeni bu işi zamanda yolculuk yaparak başarmayı planlıyor. Bu film için Stephen King'in "Başka bir ayakkabı giymek gibiydi," demesi de filmin tarzının farklı olduğuna dair bir ipucu gibi.

10. Carrie (1976)

10. Carrie (1976)

 Carrie sorunları olan ve bu sorunları içinde yaşayan, ailesinin baskısına maruz kalmış bir kızdır ve büyüme çağına gelen Carrie okulda yaşadığı travmatik bir olaydan sonra iyice kabuğuna çekilir. Bunu gören okul arkadaşları Carrie'nin içine kapanık oluşundan rahatsız olurlar ve okulun mezuniyet balosuna götürmesi için genç kıza bir kavalye ayarlarlar. Baloda, arkadaşlarının hiç de o kadar saf ve masum düşüncelerde olmadıklarını büyük bir sürprizle öğrenen Carrie'nin intikamı -resimde de gördüğünüz gibi- hiç de iyi sonuçlanmıyor. O yüzden şaka yapacağınız insanı iyi seçmenizi öneririm.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları