Yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve çevresindekiler tarafından "Duke" diye çağrılan ihtiyar adam, sararmış defterinde yazılı olan aşk hikayesini okumaya başlar.

Yanımda ol, nerede olduğumuz önemli değil.

Not Defteri filmini izlemeden önce çıkacak olduğunuz kişisel yolculuğa, küçük boy selpak paketlerden  birini almanız oldukça önemlidir.

Bir marketten alabileceğiniz küçük bir selpak paketi ya da birkaç.

Bu hikayenin odak noktası "hafıza"dır. Uzun yıllar boyunca karısına romantik bir hikaye okuyan, sevgi dolu koca rolünü James Garner canlandırıyor. Karısının Alzheimer'ı var ve aklı gidip geliyor; yine de, eşi kendisine sararmış günlüğünde yazılı aşk hikayesini her okuduğunda büyülenmeye devam ediyor.

Eski moda bir aşk hikayesi.

Öykü 1940 yazında başlıyor. Güney Caroline'da yer alan Seabrook Adası'na Allia Hamilton isimli 17 yaşında genç bir kız gelir. Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli gençle yakınlaşmaya başlar.

Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklar, birbirlerine duydukları hissi engelleyemez; doyasıya yaşamaya başlarlar. Ancak onları bekleyen son, II. Dünya Savaşı'nın kızışmasıyla birlikte gelmek üzeredir. Allie için dünya sofistike ve zenginliktir. Bir marangoz atölyesinde çalışan Noah için ise bu durum tam aksinedir. Bir süre sonra bu ilişkiyi fark eden Allie'nin ebeveynleri, Noah'ya "O sana göre değil," der. 

Sanırım filmde yarım saat kadar kendinizi tutabilirsiniz; sonrasında duygularınız parçalara ayrılır ve gözyaşları yavaş yavaş süzülmeye başlar. O zamana kadar kendinize duyduğunuz saygıyı koruyacaksınız ancak o vakitten sonra gözyaşlarınızı, o küçük paketlerde bulunan mendille silmeye başlayacaksınız.  Sizleri başlamadan önce uyarmıştım; eğer o küçük paketlerden yakınınızda bir yerde yoksa kolunuza veyahut kazağınıza silmeye başlayacaksınız gözyaşlarınızı. Belki de sizler de o hıçkıra hıçkıra ağlayanlar insanlardan birisinizdir ve film size bunu keşfetme fırsatı sunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları