Asla eskimeyen filmler ve aşk hikayeleri.

Kaç kez izlerseniz izleyin, bazı Yeşilçam filmleri hiç eskimez. Bin kez izleyebilir, yine de ilk izlediğiniz zamankiyle aynı hissi alabilirsiniz.

Yeşilçam'ın altın çağından gelen bu aşk hikayeleri zamansız.

Klasik romantizm, çoğu zaman gerçek hikayelere dayanmasa da gerçekmiş gibi hissettirmenin bir yolunu bulur. Çoğu seyirci itiraf etmese bile gerçek aşkını bulacağına inanır. Bu romantik filmler, umutları canlı tutmak ve bizi bir gün destansı bir aşk hikayesi yaşayabileceğimize inandırmak için inanılmaz bir iş yapıyor.

Ve listelemiş olduğumuz 20 Yeşilçam filmini izlerken sizlere de tadını çıkarmak düşüyor.

20. Eşkıya (1996)

20. Eşkıya (1996)

35 yıl önce Cudi Dağı'nda bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanmıştır ve bu süre içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında... 35 yılın ardından hapisten çıkan Baran'ın ilk işi köyüne dönmektir.

Yavuz Turgul'un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği, Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biridir.

19. Öyle Olsun (1976)

19. Öyle Olsun (1976)

Bir gazeteci sürekli haber yapıp eleştirdiği Zeytinyağı Kralı'nın kızını tavlamak zorunda kalır. Amacı, yanlışlıkla yazdığı bir haber yüzünden kendisine açılan davadan kurtulmaktır. Kıza gerçekten aşık olunca işler değişir.

1976 yılında Orhan Aksoy'un yönettiği romantik drama. Senaryosu Sadık Şendil tarafından kaleme alınmıştır.

18. Hıçkırık (1965)

18. Hıçkırık (1965)

Ailesiyle ilgili gerçekleri öğrenen Kenan'ın yaşadıklarını konu ediniyor. Kenan'ın mutlu çocukluk günleri, annesinin ölümüyle sona erer. Babasının yeniden evlenmesi, küçük çocuktan saklanan geçmişin açığa çıkmasına sebep olur.

1965 yılında Orhan Aksoy'un yönettiği film. Senaryosu Hamdi Değirmencioğlu tarafından kaleme alındı.

17. Ah Güzel İstanbul (1966)

17. Ah Güzel İstanbul (1966)

Köyünden kaçıp artist olmak için İstanbul'a gelen saf bir köylü kızıyla, içki yüzünden feleğin tokadını yemiş, köhne makinesiyle insan suretleri çeken, gün görmüş yaşlı bir sokak fotoğrafçısının zoraki birlikteliklerinden doğan dostluğun acı güldürüsüdür.

Senaryosunu Safa Önal ve Ayşe Şasa'nın birlikte yazdığı kara-komedi tarzındaki bu filmi Atıf Yılmaz merceğe alıyor.

16. Ah Nerede (1975)

16. Ah Nerede (1975)

Ferit, Murat ve Ömer adlı üç kardeş İstanbul'da üniversite öğrencisidir. Fakat çapkın ve yakışıklı Ferit kızlarla gezip tozmaktan, Murat kumar oynamaktan, Ömer ise siyasi eylemlere katılmaktan okula gidecek vakit bulamaz.

1975 yapımı filmin başrollerinde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu gibi isimler yer almaktadır.

15. Sultan (1978)

15. Sultan (1978)

Gecekondu mahallesinin dul ve güzel kadını Sultan, mahalledeki bütün erkekler tarafından beğenilmektedir. Muhtarın çapkın oğlu da Sultan'ı elde etmek ister ama fark etmeden genç kadına aşık olur. Sultan kendisini çocuklarına adamıştır ancak muhtarın oğlunun ilgisi karşısında dayanamaz.

Yönetmenliğini Kartal Tibet'in üstlendiği, dram ve komedi türündeki filmin başrollerini Türkan Şoray ile Bulut Aras paylaşmaktadır.

14. Ne Olacak Şimdi (1979)

14. Ne Olacak Şimdi (1979)

Uzun süredir evli olan Nuran ve Şakir çifti İstanbul'a taşınırlar. Ancak büyük şehirde işler bekledikleri gibi gitmez. Şakir burada bambaşka bir adama dönüşür ve türlü çapkınlıklarıyla karısını aldatmaya başlar.

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın, senaristliğini Sadık Şendil'in üstlendiği 1973 yapımı bir filmdir.

13. Ah Müjgan Ah (1970)

13. Ah Müjgan Ah (1970)

Birbirlerini seven iki gencin sınanan ilişkilerine odaklanıyor. Fakir bir adam olan Hüsnü gündüzleri manavda çıraklık, geceleri ise oduncuda bekçilik yaparak geçinmeye çalışır. Hüsnü, aynı mahallede oturan Müjgan'a aşıktır.

Mahmut Dinler'in yönettiği, Sefa Ünal'ın yazdığı filmin başrol oyuncuları Sadri Alışık ve Esen Püsküllü'dür.

12. Acı Hayat (1962)

12. Acı Hayat (1962)

Mehmet ile Nermin'in hikayesi. Bir tersanede kaynak işçisi olarak çalışan Mehmet ile manikürcü Nermin birbirlerini sevmektedir. Evlenip mutlu bir yuvaya sahip olmayı arzulayan çift hazırlıklara başlar.

Metin Erksan'ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başrollerinde Ayhan Işık ve Türkan Şoray yer almaktadır.

11. Seven Ne Yapmaz (1970)

11. Seven Ne Yapmaz (1970)

Müzisyen olan Fikret, asker arkadaşlarının kurduğu orkestrada çalışmak için İstanbul'a gider. Zengin bir adam olan Osman, nişanlısı Sevda'nın doğum gününde çalmaları için Fikret ve arkadaşları ile anlaşır. Bu şekilde Fikret ile tanışan Sevda, daha sonra onu dinlemeye gazinoya gider.

Yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy'un oturduğu filmin senaryosunu Erdoğan Tüneş üstleniyor.

10. Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu (1991)

10. Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu (1991)

Ünlü ve herkesin gıptayla baktığı bir Türk Sanat Müziği solisti olan Leyla'nın, çalgı ekibinden arkadaşı Udi Cemal Bey ile yaşadığı duygusal yakınlaşma üzerine yoğunlaşan bir film.

Yönetmen Engin Ayça'nın ikinci uzun metraj filmi. Başrollerini Türkan Şoray ve Ekrem Bora paylaşmaktadır.

9. Son Kuşlar (1965)

9. Son Kuşlar (1965)

Ekonomik bir çıkmaza düşen orta halli aileyi zengin bir koca kurtaracaktır. Ailenin büyük kızı Nesrin zengin koca peşindedir. Zengin kocayı bulup evlendikten sonra da ailesine sırt çevirip zırnık koklatmaz. Artık ailenin ekonomik kurtuluşu, o güne kadar önemsemedikleri ve silik bir kız gözüyle baktıkları küçük kızlarıdır.

Erdoğan Tokatlı'nın yönetmenliğini üstlendiği 1965 yapımı filmin başrollerinde Selam Güneri ve Ediz Hun yer almaktadır.

8. Mavi Boncuk (1974)

8. Mavi Boncuk (1974)

Dönemin en ünlü ve ilgi çekici ses sanatçılarından biri olan Emel Sayın, hem sesi hem de görünümüyle dinleyicilerini büyülemektedir. Emel Sayın'ın sahneye çıktığı gazinoya eğlenmeye giden bir arkadaş grubu, hesabın kabarık gelmesi nedeniyle mekan sahipleri tarafından hırpalanır.

Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, aynı zamanda Zeki Alasya ve Sadık Şendil ile birlikte senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde yok yok.

7. Oh Olsun (1973)

7. Oh Olsun (1973)

Varlıklı iş adamı Fehmi Haznedar güçlü bir fabrikatördür. Üç oğula sahip olan babanın tek isteği, çocuklarının eğitimlerini başarıyla tamamlayıp işe başlamalarıdır. Üç çocuktan en büyük olanı kendi fabrikasında çalışmakta, diğer ikisi ise lise ve üniversitede okumaktadır.

Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini ise Ertem Eğilmez üstlenmektedir.

6. Üç Arkadaş (1958)

6. Üç Arkadaş (1958)

Üç yoksul arkadaşın, gecenin birinde karşılaştıkları kör bir kızı mutlu etmek için yaptıklarını anlatan sıcak ve sevgi dolu bir öykü. Murat, Mıstık ve Artin terk edilmiş eski bir konakta yaşamaktadır.

Yönetmenliğini Memduh Ün'ün üstlendiği, başrollerini Muhterem Nur ve Fikret Hakan'ın paylaştığı 1958 yapımı siyah-beyaz bir film.

5. Tatlı Dillim (1972)

5. Tatlı Dillim (1972)

İdealist bir köy öğretmeni olan Emine, tüm zamanını köydeki insanlara yardım ederek geçirmektedir. Ferit ise İstanbullu zengin bir ailenin çocuğudur. En büyük hobisi basketbol oynamak olan Ferit, maç öncesi kamp yapmak ve dinlenmek için takımı ile beraber Emine'nin yaşadığı köye gelir.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez'in üstlendiği, senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı filmin başrollerini Tarık Akan ve Filiz Akın paylaşmaktadır.

4. Çöpçüler Kralı (1977)

4. Çöpçüler Kralı (1977)

Apti, mahallenin birinde çöpçülük yapmaktadır. Aynı mahallede bazı evlere temizliğe giden Hacer'e aşık olur. Elindeki yetkiyle mahalle üzerinde baskı uygulayan zabıta memuru Şakir de Hacer'i sevmektedir.

Yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği 1977 yapımı filmin başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman ve Ayşen Gruda paylaşmaktadır.

3. Vesikalı Yarim (1968)

3. Vesikalı Yarim (1968)

Evden işe, işten eve gelip giden evli ve çocuklu manav Halil, bu monoton hayatında değişiklik olsun diye bir gün arkadaşlarıyla pavyona gider. Pavyonda, orada çalışan kadınlardan biri olan Sabiha'yla tanışır. Halil Sabiha'ya, Sabiha da Halil'e ilk görüşte aşık olur.

Safa Önal'ın yazdığı, Lütfi Ö. Akad tarafından çekilen filmin başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay paylaşmaktadır.

2. Sevmek Zamanı (1965)

2. Sevmek Zamanı (1965)

Adada ustasıyla birlikte boyacılık yapan Halil, çeşitli evlerde çalışmaktadır. Bir gün çalışmaya gittiği köşkün duvarında asılı duran kadın resmine aşık olur. Uzun bir süre boyunca resme bakmak için evi ziyaret etmeye devam eden Halil, bu güzel kadının suretine tarifi zor bir biçimde aşık olmuştur.

1965 yapımı siyah-beyaz bir Metin Erksan filmi.

1. Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

1. Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

"Türk sinemasında şimdiye dek çekilmiş en etkileyici aşk filmi hangisidir?" sorusuna pek çoğumuzun cevabı muhtemelen aynıdır: Selvi Boylum Al Yazmalım. Yeşilçam'ın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen filmde, Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın aşkları öylesine kalplerimize işlemiştir ki Asya'nın İlyas uzaklaşırken "Sevgi neydi? Sevgi emekti!" deyişi bugün hala en bilinen repliklerin arasında yer alıyor.

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmin başrollerinde dönemin en unutulmaz isimleri yer alıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları