Bir Fen Bilgisi kitabından esinlenen 13 yaşındaki Kamkwamba, Malavi'deki köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini inşa eder.

Afrika, Malavi'de birçok hayat kurtaracağına inandığı yaratıcı fikrinde ısrarcı olan cesur bir çocuk hakkında.

Hayallerinin karşısında kim durabilir ki?

Ücretsiz eğitimin önemi hakkında bir ilhama ihtiyacınız varsa 'Rüzgarı Dizginleyen Çocuk'tan başka bir resme bakmayınız. Okulun kütüphanesinde öğrendiği bilgilere dayanarak yaşadığı köyde bir rüzgar türbini kuran genç bir çocuğun gerçek hayat hikayesine dayanan film, insan ruhunun yaratıcılığının kanıtı niteliğindedir.

Malavi'de yaşayan Wimbe halkı için toprak her zaman kutsaldır. Hem yemek için hem de bir miktar para için. Her mevsimin başı, başarılı ürün elde edebilmek için ihtiyaçları olan sadece yeteri kadar yağmur suyudur. Selden korunmak için gerekli olan tüm ağaçlar yerel bir tütün şirketi tarafından kökünden söküldüğünde, mahsulleri yağmur sonrası bozulmaya başlar.

Bu durum özellikle liseye yeni başlayan William Kamkwamba için rahatsız edicidir. Çünkü ailesinin okul masraflarını karşılayacak yeterli parası yoktur. Daha da kötüsü Malawi halkı mahsulün tamamını Kenya'ya ihraç etmektedir, yani halk için artık  yeterli rezerv yoktur. Yağmur eksikliğinden dolayı potansiyel bir kıtlıkla karşı karşıya kalan William, yeni icadının ilhamını öğretmeninin bisikletinden alır.

Mesaj gayet açık ve nettir: Eğitimi olmayan bir toplum başarısızlığa mahkum bir toplumdur. Eğitim alma konusunda başarılı olamayan kaç potansiyel William daha var? Daha da kötüsü, bilginin temellerini hiç öğrenemedikleri için kaç kişi, gereksiz yere 'İş Kazası' adı altında yaşamlarından oldu? Film için stil bakımından söylenecek bir şey olmasa da geniş teması onu önemli bir eğitim çalışması haline getiriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları