Apu, Bengal'in küçük bir köyünde yaşayan bir çocuktur.Bir şair ve bir din adamı olan babası ailesini ayakta tutacak kadar para kazanamamaktadır.

Bu eski Hint kumaşında küçük büyük yamalar var; alışması biraz zaman isteyen bir Başyapıt.

Altı yaşındaki Apu kahvaltıda kavrulmuş pirincini iştahlı iştahlı yerken yaşlı teyzesi Thkrun gözlerinin içine bakıyor. Aç olduğu her halinden belli. Kendisine bir tabak koymayı unutan "Sarbojaya"nın her hareketini bir bir takip eder.

Komşularının bahçesinden yeni gelen Durga, yaşlı kadına muz uzatırken kısık gözleri birden parlar Ancak bu mutlu an çok kısa sürer, çünkü Sarbojaya sert bir dille yaşlı kadına ve çocuğa meyveden uzak durmaları için bağırır. 

Fakir ama gururlu "Sarbojaya" yoksulluğa rağmen ailesinin haysiyetlerini kaybetmesine izin vermez Hindistan'da geçen Pather Pnchali, modernliğin kırsal yaşama tecavüz etmesinin ardından ailesinin geçimini sağlamak için mücadele eden Harihar Ray ve ailesinin hikayesini anlatıyor. 

Sık sık evlerininn önünden geçen "umut ve değişim"in sembolü kara trenlerin köylerinden geçmesini izleyen Apu ve Durga'nın küçük öyküleri.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları