Dünya Savaşı'nın son günlerinde, taşralı Milliyetçi bir militan olan Maciek, etkili bir komünist lideri öldürmekle görevlendirilir. Görevi sırasında kaldığı otel'de hayata dair farklı şeyler hissetmeye başlar, bir seçim yapıp sonuçlarına da katlanmak zorunda kalır.

Doğu Avrupa Sinemasının gözden kaçmış en sofistike savaş karşıtı filmi.

Politik boşluk...

Küller ve Elmaslar Polonya'nın egemenliğini sağlamak amacıyla isyan sırasında Alman Nazilere karşı savaşmış Milliyetçi Ordu mensubu genç Maciek'e odaklanıyor.

II. Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği yönetimi ele geçirdiği zaman Maciek'e üst düzey bir yetkiliye suikast emri verilir. Ama Maciek'in kaybetmeye mahkum politik bir savaşa girme konusunda kaygıları vardır.

Hedef yerine yanlışlıkla görgü tanığını öldürerek suikastı yüzüne gözüne bulaştırır. Savaşta uğruna mücadele ettiği davaya bağlılığı ile vicdanı arasında  kalan Maciek ikinci kez isteksiz bir suikast girişiminde bulunur. Bu seferde hedefin kalmakta bulunduğu Otel'de çalışan oda görevlisi Krystny'a aşık olması onu durdurur.

Genç Krystyn'a onun aklını daha çok karıştırarak onu, kendini bildi bileli inandığı şeyleri sorgulamaya zorlar. Gökyüzüne bakan Maciek karanlıkta patlayan havai fişekleri görür. Polonya'nın küllerinden parlak elmaslar gibi yükselen havai fişekler, Almanya'nın teslim olduğunu ve Varşova'da Artık savaşın sona erdiğini müjdelemektedir.

Ayaklanma sırasında ne yaptın? 

Sorusu, savaşı takip eden on yıllar boyunca Polonya'nın günlük  hayatında yankılanmayı sürdürmüş Bir sorudur. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları