İstanbul"un varoş mahallelerinden birinde yaşamakta olan, kaynakçı Mehmet ve manikürcü Nermin birbirlerini ölesiye seven iki gençtir.

Unutulsa adı aşk olmazdı.

Aşk algoritması basittir: Oğlan bir kızla tanışır, oğlan kızı sever, oğlan kızla evlenir, oğlan ve kız ölür. Romantik beklentiler gerçekten bu kadar basit mi? 

Aşk hikayeleri tam olarak bizim elimizde olmayan şeylerdir; "kız ve erkek" dışarıdan gelebilecek yeni manipülasyonlara karşı da sevgilerini korumalıdır. 

Yani "aşk ve sevgi" kafanızda canlandırdığınız kadar basit ve esneyebilen bir konu değildir. Mutlu bir birliktelik amacıyla meydana çıkan meczup bir düşünce veyahut bakışlara karşı da oğlan ve kız kalkan oluşturmalıdır.Mutlu aşk masalı, yer aldığı romantik anlatımdan uzaklaşıp trajediye evrilebilir. 

1962 yapımı siyah-beyaz film, yönetmenliğini Metin Erksanın yaptığı Acı Hayat, aşk üzerine anlatımı özgün sinema diliyle, Türk sinemasının önemli klasiklerinden ve dönemin baş yapıtlarından sayılmaktadır. Film yabancı seyircilerin de ilgisini çekmiş, Beyoğlu Şan Sineması'nda yapılan galada Toplumun her sınıfından izleyicinin ayakta alkışladığı bir film olmuştur. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları