Bir Savaş Lordu'nun dördüncü karısı olmak zorunda kalan genç bir kadının öyküsü üstüne kurulu film, yakın plan yüzüyle açılır ve genç kadını, kendisini ve içinde bulunduğu durumu ağlamaklı ve acıklı bir görünümle kameraya anlatır.

Songlian bireydir, Lord hükümettir ve evin gelenekleri ülkenin yasalarıdır. 

Ataerkil sistem.

Zengin ve yaşlı bir adamın mülküne, genç bir kız kendi isteği dışında yaşamak için gelir. Uzun yıllar eğitim aldı ve yeni dünyası için artık hazır olduğunu düşünüyor.

20'ler, Çin. Babasının ölümünün ardından 19 yaşındaki Songlian, üniversite eğitimini yarıda bırakıp 50 yaşındaki Savaş Lordu Chen Zuoqian ile evlenmek zorunda kalır. Chen'in, Songlian'dan başka üç karısı daha vardır ve hepsinin ayrı ayrı yaşadığı evlerin olduğu dev bir malikhaneye sahiptir.

Üçünün de arasında ciddi bir rekabet söz konusudur. Songlian aralarına katılınca bu rekabet kızışır. Song, diğer üçüne karşı koyabilmek ve daha ayrıcalıklı yaşayabilmek için zeki ve güçlü olmak zorundadır. Master Zuoqian hangi karısıyla geceyi geçireceğine karar verecektir. Eşleri de evlerinde olduklarını belli etmek için her gece Kırmızı Fenerlerini yakarlar.

Sessiz filmlerin görsel saflığını ve duygusal yoğunluğunu hatırlatan bir drama.

Çin'in belirli bir dönemindeki feodal hayata dair, son derece provoke edici ve incelikli bir öykü olarak tanımlayabileceğimiz Da hong deng long gao gao gua, bilhassa görsel anlatısı ve Zhang Yimou'nun gücünü sadeliğinden alan rejisiyle her anında daha da büyüyen ithal bir film. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları