Hong Kong Ekspresi, Pc223 ve Pc633 yakalı iki polis memurunun sevgilileri tarafından terk edilmesi sonrasında yaşamlarında yeni bir sayfa açma çabalarını konu ediyor.

Bir aydan daha kısa sürede sadece Sony taşınabilir el kamerasıyla çekilen usta işi bir film.

Anıların son kullanma tarihleri var mıdır?

Birçok insan için Çin Sineması dendiğinde hemen akla gelen iki isim vardır: John Woo ve Jackie Chan. Birinci isim hırsız ve polis arasındaki mücadeleye getirdiği onur, kan ve şiddet gibi kişisel yorum ile tanınırken diğer isim intikam ve mizahi Kung - Fu kombinasyonu ile tanınır. Kendi adıma söyleyecek olursam bir üçüncü isim olduğunu bilmiyordum.

Neyse ki Hong Kong Ekspresi gözümü açtı.

Hong Konglu yönetmen Wai Wong'un gündüzleri senaryosunu yazıp akşamları da el kamerasıyla çekimini yaptığı polisiye Chungking Express sadece 23 günde tamamlandı. 

Memur 223/633'ün hikayesi, en başta bu ikili polisi bizlere numaralarıyla tanıtarak aslında harika bir ipucu veriyor. Kozmopolit bir evrenin görünmeyen iki küçük parçası olan bu karakterler, sahip oldukları numaralarıyla sistemin gölgesinde kalan iki bireydir. Fabrikaların akşam karanlığında bile sokaklara saldığı gaz dumanlarının arasında iki polis memurunun ortak noktası, evlerinden çok fazla Zaman geçirdikleri sokaklar ve küçük bir sokak restoranıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları