Yoksul ve kimsesiz sinema tutkunu Ali, otobüste ihtiyar bir kadınla tanışır ve kendisini İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır. Kadın buna inanarak adamı ailesiyle tanıştırmak üzere davet eder.

Yapacak bir işiniz varsa hangi gün olduğu önemli değildir.

Film nedir? Belgesel nedir? Sinema hayatımızda nasıl bir rol oynuyor? Sana bir sorum daha var: Bu tür endişelerden ilginç bir film yapılabilir mi? 

Evet, Abbas Kiarüstemi'nin ellerinde yapılabilir.

Bazen ortak ilgi alanları, insanları umulmadık yerlerde ve biçimlerde kesiştirir. Heleki bu bir sanatsa Bir yönetmenin hayranlarından olan Ali, onun filmleştirdiği eseri bir yolculuk sırasında okurken bunu fark edip aşırı derecede ilgi gösteren bir yolcu ile tanışır.

Yönetmen Mohsen Makhmalbaf'in hayranı olan bu kadın aynı duyguları paylaştığını tahmin ettiği bu kişi ile sohbet etmek ister. Ali bu ilgiden hoşlanır ve kendini yönetmenin adı ile tanıtır. Hatta yeni film çalışmalarından söz eder. İran'ın tanınmış ailelerinden birine mensup olan ihtiyar kadının hayatına süzülen Ali, kendi filmini yapmak için bir kapı arar. 

Elbette ki yalan, eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Abbas Kiarostami'nin başyapıtlarından Nema-ye Nazdik yönetmenin filmografisi içinde "göz bebeğim" diye andığı filmidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları