Dünyanın unutulmuş şehirlerinden biri olan Mexico City'de geçen film, dönemin Meksikasını son derece dokunaklı bir gerçeklikte peliküle yansıtır.

Unutulmaya yüz tutmuş filmlerin en güçlü isimlerinden biri olan Los Olvidados, Dadaizm'den eksik olmasına rağmen Bunuel'in ilk şaheseridir.

Bir Luis Bunuel filmi düşündüğünüzde aklınıza ilk hangi film gelir?

Genelde Salvador Dali ile ortak yapımı olan, ayın önünden geçen ince bulut ile bir kadın gözünün jiletle kesildiği sahne ile meşhur Bir Endülüs Köpeği gelir. Bir diğeri ise ayrıcalıklı üst sınıfa dair sert bir eleştiri özelliği taşıyan Burjuvazinin Çekici Güzelliği'dir.

Genelde kimsenin aklına Unutulmuşlar gelmez.

The Young and the Damned adıyla da bilinen Los Olvidados, Luis Bunuel'in yeni gerçekçi filmlere sert yanıtıdır. Meksika'nın kenar mahallelerinde geçen film, iki çocuğun hikayesini anlatıyor: Hapisten kaçan yeni genç El Jaibo ve onu hapse attığını düşündüğü çocuğu izleyip öldüren Pedro.

Sürrealist Bunuel bu cesur senaryoya kendi meşrebince bir gerçekçilik katar. Örneğin, rüyaları ekler çünkü Bunuel için rüyalar, tencere kapak misali hayatın bir parçasıdır. Film, Meksika'da yıllarca yasaklı kalmasına neden olacak kadar saldırgan bir yaklaşım benimseyerek liberal toplumsal vicdandan sakınır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları