Adlarını Fransız bayrağının renklerinden alan üçlemenin diğer iki filmi, Beyaz ve Kırmızı'dır. Üçlemenin ilk halkası olan Üç Renk: Mavi, Fransız Devrimi'nin dayandığı asli temellerden Özgürlük temasını ele almaktadır.

Mavi; zihni meşgul eden, duyulara meydan okuyan bir çözüm getirirken estetik ve biçimsel zarafet sergiliyor.

Mavi, özgürlük; Beyaz, eşitlik; Kırmızı, kardeşlik. Günümüzde hali hazırda bilinen tüm özgürlük kavramlarının bizim için ne anlam ifade ettiğini, zaten özgürlüğe sahip ve eşit olan insanlara göstermek istedik. Mavi'de özgürlük, sosyal ve politik bir şekilde ele alınmaz. Krzysztof Kieslowski

Üç Renk: Mavi, bir üçlemenin ilk halkasıdır. Başarılı bir müzisyen olan kocasını ve çocuğunu trajik bir kaza sonucu kaybeden bir kadının, bu gerçekle ne şekilde baş ettiğini inceler. Julie, bir kazada kocasını da kızını da ölüme teslim etmiştir. Genç kadın için geride iki seçenek kalmıştır: Ya geçmişin gölgeleri ile yaşamak ya da geleceği şekillendirmek üzere şimdiden yeni bir hayat kurmak.

O, yaşama tutunmayı ve kendine yeni bir hayat yaratmayı seçer. Ancak özgürlük o kadar da kolay elde edilen bir kavram değildir. Acı veren hatıralardan ve geçmişten uzaklaşarak tam anlamıyla özgürleşmek kolay değildir. Seçtiği yol şüphesiz zorlu ve çetin olacaktır. Çok şeyle psikolojik olarak Ciddi bir şekilde yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları