İtalya'nın hızla değişen toplumsal yapısına uyum sağlamaya çalışan yaşlı bir prens, statüsünü ve yaşam tarzını sağlama alma çabasıyla yeğeni Tancreddi'yi zengin bir tüccarın kızıyla tanıştırır.

Visconti'nın konuyu ele alıştaki genişliği ve derinliği, son dönem sinemasında hayal bile edil-emeyecek boyuttadır.

II Gattopardo, onu yazabilecek en doğru kişi tarafından  yazıldı, onu yönetebilecek en yetenekli kişi tarafından yönetildi ve onu en iyi şekilde yansıtacak kişi tarafından canlandırıldı.

Guiseppe diLampedusa, hikayeyi kendi hayatından esinlenerek yazdı ve babasını anlattı.Luchino Visconti, üst sınıfa mensup biri olarak parçaları bir araya topladı.  Burt Lancaster ise Don Fabrizio Salina'yı İtalyancası olmamasına rağmen en iyi şekilde oynadı.

Yıl: 1860. Yer: Sicilya,  Prens Salina bahçesinde bulunan ölü bir asker sonrası dehşete düşmüştür. Çünkü salonda dans eden gençlere rağmen o, değişimin artık kapıda olduğunu fark etmiştir. İtalya"nın güney ve kuzey olarak birleşme gerçeği Prensi oldukça rahatsız eder. Yeğeni Tancredi ile zengin bir tüccarın kızı olan Angelica'nın evliliği sonrası bu değişime ayak uyduracaktır.

Kibirleri, zekalarından daha büyük...

Prens Salina, endişeli gözlerle gösterişli bir balonun ortasında Aristokrasi'nin artıkyerini Burjuvazi'ye Terk edişine yakından tanıklık eder.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları