Alberto Moravia'nın romanından Luc-Godard'ın sinemaya uyarladığı film, sinema tarihinin en unutulmaz 50 filminden biri olarak sıralamalara girmiştir.

Le Mêpris, modern kültürün yarattığı estetik boşluğu doldurmak için bizi başka bir döneme geri götürüyor.

Satıyor musun, satmıyor musun? Bu, Jean-Luc Godard'ın 63 yapımı siyah beyaz kome-draması Nefret'in ana karakteri Paul Javal'in karşılaştığı bir sorudur.

Bir Yeni Dalga klasiği olarak kabul edilen film, Godard'ın en saygın projelerinden biri -kendi deyimiyle sinema sanatına yapılmış bir sinemadır. Aynı zamanda sinemanın ticarete dönüşmesine dair bir kınamadır.

Paul Javal, Yunan Tragedyası Ulyssey'in yeni ve daha ticari bir versiyonunu yazması için kiralanan bir senaristtir. Yönetmen Fritz Lang, yapımcısı ise Jeremy Prokosch olacaktır. Ama Javal, karısı Camille'in yapımcı Jeremy Prokosch tarafından baştan çıkarılmasına seyirci kalır. Camille zamanla kocasının kendisini kullandığını anlar ama bu oyunu da gittiği yere kadar sürdürür.

Bu artık bir aşk üçgeni, kıskançlık ve güç oyunudur.

Le Mepris 1954 yılında Alberto Moravia tarafından kaleme alınan Il Diprezzo isimli romandan beyaz Perde'ye uyarlanmıştır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları