Beş yıl gibi uzun mahkumiyetin ardından iyi halden tahliye olan Tony, artık suçtan uzak durmak niyetindedir. Eski sevgilisinin bir başkasıyla yaşıyor olduğunu öğrendikten sonra ise Tony'nin kaybedecek hiçbir şeyi kalmamıştır.

Du rififi chez les hommes, bilindik tüm soygun filmlerinin babasıdır.

Parfait/e...

Soğuk Savaş sonrası komünist avcıları tarafından kara listeye alınan yönetmen Jules Dassin, düşük bütçeli filmini yaptıktan sonra Avrupa'ya kaçtı. O sırada genç bir eleştirmen olan François Truffaut, Rififfi'yi "Bu zamana kadar gördüğüm en iyi kara film," olarak nitelendirdi.  

Fransız soygun filmi Rififi'de, Paris, Rue de Rivale'deki bir kuyumcu dükkanı soygunu 20 dakikada ve neredeyse mutlak bir sessizlik içinde gerçekleştir. Etkisi öyle inandırıcıdır ki bazı eleştirmenler filme suçlular için bir rehber yakıştırması yapmışlardır.

Jules Dassin filmin dayandığı romandan nefret ediyordu ama bu onu, filme hem gerilim hem de ruh katmak için daha çok çalışmaya sevk etti. Ayrıntılara büyük bir titizlikle yaklaşma biçimi sonradan Rezervuar Köpekleri gibi kült filmler tarafından taklit edilecekti.

Mert ve sözünün eri bir adam olan Tony, mücevher hırsızlığından dolayı beş yıl yattıktan sonra iyi halden salıverilmiştir. Ama işsiz ve beş parasızdır. Çok önemsiz bir kumar borcunu bile ödeyemeyecek duruma düşmesinden sonra yakın arkadaşı Jo ve eski bir dolandırıcı olan Mario'nun yeni soygun teklifini hiç düşünmeden kabul eder.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları