İki kardeş, babalarının "Avcılık" mesleğini devam ettirirler ama bu bildiğiniz türden bir avcılık değil.

"Her birimizin farklı farklı türden korkuları olduğuna izlerken şahit oluyoruz."

Bu hikayeyi izlemeye başladığınızda Doğaüstü ile sosyal medyada benzerlik taşıdığı iddia edilen X Files karşılaştırmalarını izlediğinizde bir benzerlik olmadığını eğlence tonunun yüksekliği sayesinde hissettiren bir yapım. Baş karakterler Sam ve Dean, esprili tutumları ve diyalogları ile dünyada her türlü paranormal ve mitolojik yaratıkla karşılaşan cesur ikili... Bir nevi "Siyah Giyen Adamlar" ve "X Files" benzeri kabuğa sahip kaliteli bir mini-seri.

Doğaüstü kendi tarzında hayalet avcıları, parça parça hikayeleri ve çok sağlam fantastik görünüme sahip görüntüleri ile çok iyi bir iş çıkarmaktadır. Güçlü noktaları, atmosferi ve görsel görüntüleri ile kardeşlerin babalarına ve birbirlerine olan bağ ilişkilerini saran ve bir aile kalıbında görünen bu hikaye anlatımında, şüphesiz zaman ilerledikçe kadeşlerin birbirleriyle olan dramatik bağları daha da kuvvetlenmektedir. Dean'in ve Sam'in aralarındaki etkileşimi ve diyalogları izlemek bile her ne kadar eğlenceli olsa da hikayenin desteği de o derece kalitelidir.

Senaryo satırlarına değinecek olursak bu, doğaüstü güçlerin en zayıf noktasıdır. İlk sezon bölümlerine değinecek olursak Doğaüstü, nadiren değişebilen bir temel yapıya sahiptir. Pek mental zorlama ve ilerleyiş göstermeyen, bilindik fantastik ögelere ve hurafelere dayanan, teknik ve senaryo olarak yoluna devam etmeyi seçmiş bu hikaye bilindik bir şekilde başlar: Kardeşler şehre gider, garip ve açıklanamaz olaylar yaşanır, etrafta şeytanlar, cadılar, hayaletler dolaşmaktadır ve kardeşler normal insan türünün korktuğu bu yaratıkları avlamaktır. Bir nevi "Grimm Kardeşler" gibi bir kabuk.

Hikaye,  evlerinde gerçekleşen şüpheli bir yangın sonucu annelerinin ölümü ile başlar. Sam ve Dean Winchester kardeşlerin yaşadıkları bu trajedi-dram, yaşları henüz küçük olduğundan fark edilmez. Yaşlar ilerledikçe daha çok farkındalık kazanan bu yetimlerin uzun yolculuğu babalarının av öğretisi ile başlar. Bir av sırasında kaybolan babalarını bulmak için kardeşler, tam 22 yıl sonra bir araya gelirler ancak yüzleşmeleri gereken bir konu vardır: Babaları bildikleri gibi normal bir "avcı" değildir. Daha çok hayvan avcısı sandıkları babalarının genellikle şeytan, vampir ve ruh gibi doğaüstü varlıkları avlayan bir avcı -bu mesleğini çocuklarına da öğretmek isteyen bir avcı- olduğunu öğrenirler.

Masum insan türünü, yaratıklardan ve hayaletlerden korumakla mükellef doğaüstü özel kanun adamı rolünde girdikleri bu mücadeleyle ardında bıraktığı ipuçlarını takip ederek babalarını bulma çabalarını seyrediyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları