Filmde, yaşlı Santiago'nun Gulf Sytream'ın açıklarında büyük bir kılıç balığı ile karşılaşması ve onunla beş gün süren uzun ve yorucu mücadelesi anlatılır.

Yenilginin ve ölümün göründüğü bir anda bile inanç ve azim sonucu zafer kazanılabilir.

Şanslı olmak da elbette iyidir.

Bu etkileyici kelimeler benim için İhtiyar Adam ve Deniz'in mottosudur. Ernest Hemingway'in romanına dayanarak tüm balıkların en büyüğünü yakalamaya çalışan yorgun, başarısız bir ihtiyarın hikayesidir.

Aylardır balık yakalayamayan ama yıllardır balıkçılık yapan yaşlı balıkçı Santiago, Meksika Körfezi açıklarında idealindeki balığı yakalar. İhtiyar, hayatında gördüğü en büyük kılıç balığını günler süren uğraşlar sonucunda tam pes edecekken teslim almayı başarır. Fakat ihtiyar, balığı yakaladıktan sonra da köpek balıkları ile mücadeleye girerek yakaladığı devasa balığı karaya getirmekte zorluk yaşayacaktır.

Çanlar kimin için çalıyor Santiago?

İhtiyar balıkçının tüm bu olumsuzluklara rağmen umudunu hiç yitirmemesi ve her türlü yeni zorluğa rağmen yelken balığı ve köpek balıkları ile yaptığı amansız mücadele, roman gibi filmin de konusudur. Hemingway, yaşlı balık­çının, çocuğun, denizin, balığın ve köpek balıklarının gerçek olduklarını söylemiş fakat "Ben onları yete­rince iyi ve gerçek göstermiş olsa idim, on­lar da pek çok şey ifade etmiş olurlardı," demiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları