Acımasız bir devrimin ardından kaosa sürüklenen ve yürek parçalayan seçimler yapmaya zorlanan ailelerin gerçek hikayesi.

Çıldırmış bir ülkenin portresini çizmeye yönelik samimi bir deneme.

Soykırım yıllarında masumiyet.

1984'te sinema salonları, Pol Ja tarafından gerçekleşen soykırım rejiminde hayatta kalmaya çalışan Kamboçyalı bir foto muhabirinin gerçek hayat hikayesini anlatan ve Roland Jaffe'nin başyapıtı olarak kabul edilen 'Ölüm Tarlaları' tarafından sarsıldı. Film, En İyi Erkek Oyuncu da dahil toplamda üç Akademi ödülü aldı.

Bu zamana kadar, Ölüm Tarlaları bu tür anlatımı kapsayan tek Hollywood filmi oldu. Yönetmen Angelina Jolie, Netflix yapımı 'Önce Babamı Öldürdüler' ile bize ikinci bir film sundu. Loung Ung'un en çok satan anısına dayanan Jolie'nin filmi, savaştan sonra Kamboçya alev çukurunda hayatta kalmaya çalışan 5 yaşındaki kız çocuğu Ung'un hayat hikayesini anlatıyor.

Vietnam Savaşı sonrasında Barış Güçleri'nin bombardımanına maruz kalan tarafsız Kamboçya'da devreye Kızıl Kmerler girer ve yönetimi ele alır. Devlet için çalıştığı düşünülen birçok insan ve aileleri, çalışma kamplarına sürülür veya öldürülür. Orta sınıf bir ailenin kızı olan genç Loung Ung babasının öldürülmesine ve kardeşlerinin çalışma kamplarına götürülmesine şahit olacak, kendisi de çocuk asker olmaya zorlanacaktır.

Çocuklara göre değil...

Önce Babamı Öldürdüler kötü bir film değil, ondan da uzak ama gerçeküstücülüğün aşırı yoğunluğu ve yavaş temposu onu harika bir film olmaktan alıkoyuyor. 'Ölüm Tarlaları' hala Kamboçya Soykırımı'nın tanımlayıcı kanıt filmi olmaya devam ediyor ve kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları