15. yüzyıl Osmanlısı ve Kanuni'nin hayatına bir bakış sunmaktadır.

Entrika ayrıntılarının bu kadar mükemmel bir şekilde ele alınışı ve parlak oyunculuklar sonrası elde edilen renk ve tonajı, müziği ve epik Osmanlı tarihinin detaylı sunumu ile geçmiş hikayenin anlatıldığı bu tarihi unutulmaz mini-serinin asıl yönü ve varmak istediği nokta, liderin erdemi ve heybetini sunmaya çalışmasıdır. Dahası inzivaya çekildiği kapıların arkasındaki entrikaların gerçekçiliği oldukça ilgi çekici şekilde yansıtılmıştır.

Senaristin ve yönetmenin, dönemin gerçek hikayelerine sadık kaldıklarını belirtmelerinin ardından kimi ılımlı radikal kesimin ağır eleştirilerine maruz kalmalarından sonra bazı değişikliklere başvurulmuştur. 

Hafızamızdaki detaylardan birisi de dönemin baştan çıkaran atmosferini ve Kanuni'nin asaletini çok iyi bir şekilde yansıtan, Halit Ergenç. Popüler yıldız, Vatanım Sensin'deki Cevdet rolü ile ne yaparsa yapsın, hangi ideolojik siyasi role bürünürse bürünsün akıllarda hep Kanuni olarak kalacak ve bu kostümden asla kurtulamayacaktır.

Dönemsel tiyatro olarak görsel ve işitsel bir sanal kitap olup tarihe geçmeden önce tarihsel olayları ortaya çıkarma ile uğraşan bu hikayede, Süleyman'ın dönemi daha önce hiç olmadığı kadar mantıklıdır ve uzun süredir Osmanlı İmparatorluğu'nun Hükümdarı için harikalar yaratan bir dönemdir.

Bu dramada en çok seveceğiniz şeylerden birisi de kötü ve iyinin kim olduğunu ilk seferde fark edememenizdir. Bütün saray eşrafı, küçük şehzade Mustafa ve kötü niyetli zevcesi ile dağınık parçalara sahip bir hikayedir. Evrensel birçok monarşide olduğu gibi Osmanlı dönemi saraylarında gerçekleşen ilişkilerde, kişilerde ve entrikalardaki karmaşıklıkları tanımlamaktan ve dikkatle izlemekten haz duyarız.

Kostümleri, mekanları, tarihi olayları ele alış biçimi, mitlere saldırma cesareti, karakterlerin doğal yapısı, müzik ve Muhteşem Süleyman'ın yansıtılması, baştan çıkarıcı gücü, doğu hikayesindeki iktidarı, sevgisi ve görev tanımı hakkındaki bu hafta sonu kuşağı anlatısı, parçalarını dönüştüren akıllıca bir tarihi gözlemin sonucudur.

Türk Milliyetçiliği ve Osmanlı nostaljilerinin izlerine, çok az oranda olsa da ilerleyen bölümlerde biraz yer verilmiştir ve öykünün asıl muhteşem yanı, yüksek bir çağda yaşayan imparatorluğun özünü sunmaya çalışma çabasıdır. Sultan Süleyman, güvenilir bir portreye sahiptir ve seriyi yüksek bütçeli bir akşam kuşağına dönüştüren en önemli detay aslında budur. İktidar için verilen mücadele, detaylara olan tutku ile sunuluyor. Arkasında bıraktığı birçok tartışmalara ve bazı tarihçilere göre Kanuni'nin gerçek olmayan bu yerel versiyonunda pahallı ve gösterişli bir gezintiye çıkmış olmamız en azından mutluluk vericidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları