Donnie isimli genç, bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir.

Donnie: Neden o aptal tavşan kostümünü giyiyorsun? Frank: Sen neden o aptal insan kostümünü giyiyorsun?

Bu tür korku-gerilim filmlerinden hoşlanmıyor olmam Donnie gibi bir kültü gözden kaçırmama neden olmuş olsa da tam 6 yıl sonra farkına varmış bulunuyorum. Bu, korku filmlerinden hoşlanmadığım anlamına gelmiyor. Kostüm içinde beliren karakterin gizemli gece yarısı hikayelerine bakış açım, düşük bütçeli filmler arasından birkaç tanesinin evrilip sıyrılması ve bir "Dövüş Kulübü" kıvamına gelmesinin nadiren gerçekleşmesinden kaynaklanıyor; bu nedenle bu tür tuhaf görünüme sahip, algılarımızı zorlayan filmleri maalesef sonradan fark ediyoruz. Benim gibi kült film hayranlarının nadiren karşısına çıkan ve "Karanlık Yolculuk" yapan gizemli Donnie Darko'yu izlerken film, bir kült değil de daha çok gerilim izliyormuşuz hissini uyandırıyor. Sonrasında kulaktan kulağa aslında ne enteresan bir temaya sahip olduğunu fark ediyoruz. Bu da benim için iyi bir şey değil, başkasının deyimleriyle bir kült yaratmak ve bundan bir haber olmak.

Pers Prensi ve Yaşam Şifresi filmlerinin öncesinde kariyerinin üçte birini zaman yolculuğuna atfetmiş gibi görünen ünlü aktör Jake Gyllenhaal, Middlesex, Virginia'da banliyö yaşam tarzına sahip Donnie'nin sıkıntılı bir genç olarak hayatını yansıtır. Donnie, Frank'in hayalini görmeye başladığında işler garipleşir. Dünyanın 28 gün içinde sona ereceği konusunda ısrar eden ve hafif dokunuşlar ile yumuşatılmış tuhaf kostümü olan Frank'in talimatları üzerine Donnie'nin harekete geçmesi ve trajediyle sonuçlanabilecek bir yol ile ilgili garip görüşlerin zihninde hızla beliriyor olması dikkatimizi çeker.

Bu filmi izlediğinizde unutamayacağınızı garanti edebilirim. Hatta izledikten sonra küçük bir detay araştırmasına gireceğinizi de şimdiden söylememde fayda var. Yönetmen ve yazar Richard Kelly, unutulmaz görüntülerle dolu bu ürkütücü küçük dünyayı yarattı. Görünüşte şeytani bir görünüme sahip "Frank" zamandaki kapıya mı hakim, yoksa Gary Jules'un 2001 yılında çıkarmış olduğu unutulmaz single'ı "Mad World"ün nakaratının ve gizemli sözlerinin farklı bir tasviri mi? Çevremde hep tanıdık yüzler, aşınmış yerlerde, aşınmış yüzlerde. Film ve müzik çok benzerlik taşımakta.

Ayrıca bu filmin mekaniğini kafa karıştırıcı bulacağınıza dair bir şüphe var içimde. Yönetmen, her şeyin nasıl geliştiğini açıklamaya adanmış olan bazı önemli anları kısaca gözler önüne serer, kafamız yine karışırsa diye. Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. İzleyiciler filmin sonunda olan şeyin ne olduğunu hala tartışmaktadır.

Jake Gyllenhaal, kariyerinin daha sonraki çalışmaları için Donnie gibi kusursuz bir performans sergilediğini gösteriyor. İster "Frank"i takip ediyor olsun, isterse motivasyonel bir konuşmacıyı dinliyor olsun, dahil olduğu herhangi bir şeye önem vermediğine veya hepsinin arkasında başlıca bir şeyler olduğuna inanıyor olabilirsiniz.

"Hayatı iki çizgiye ayıramazsınız. O kadar basit değil."

Ayrıca, diğer oyunculardan bazı beklenmedik çıkışlar elde ediyoruz. Patrik Swayze, söz konusu motivasyon konuşmacısı olarak hem türüne hem de farklı bir türe karşı oynuyor ve hayatında daha sonra gidebilecekleri yönleri gerçekten merak ediyor.

Derinlik aynı anda hem basit hem de dağınıktır. Ana karaktere her şey oluyor ve her şey oldukça mantıklı bir yönde ilerliyor. Bu filmin onaylanması veya onaylanmamasının, genişliğe ve atmosferine olan hoşgörünüze bağlı olması muhtemeldir. Ayrıca uçurumun ucundaki patika yollarını takip eden baş karakterimizi, gece maceralarında düzenli olarak görüyor olmak da oldukça ilginç.

Filmi kült buluyorum ama kuşkusuz aşırı gergin. Hayranları bu filmi, en sevdikleri film ya da bir kez olsun tatmak istedikleri sinematik bir deneyim olarak tanımlar. Böyle bazı filmleri, anı keşfetmek için tekrar tekrar izlemek daha eğlenceli hale gelir. Donnie Darko, modern genç varoluşunun ve hafızanızda tutmak için gereken yeterince garipliğin büyük bir ifadesini sunar. Büyük bir karamsarlığa sahip, sinema dizisidir.

Keşke zamanda geri gidip saatler boyu süren bütün o karanlık ve acıyı alıp yerine iyi bir şeyler koyabilseydik.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları