Wing-Chun dövüş tekniğinin ustası Ip Man, ABD'de Wing-Chun okulu açarak yerel dövüş sanatları topluluğunu rahatsız eden öğrencisinin yanına gitmeye karar verir.

Tüm iyi şeyler bir gün sona ermeli.

Bu tür uzun soluklu hikayeleri bitirmek gerçekten zor olmalı ama Ip Man: Final, bizi yabancı bir yerden oldukça tanıdık bir yere götürürken bu büyüleyici serüveni etkileyici ve anlaşılabilir bir mesaj ile tamamlıyor.

Ip Man'in yaşamı eşinin ölümünden sonra değişir, o ve oğlu artık birer yabancıdır. Oğlu için daha iyi bir gelecek planlayan Usta Ip, fırsatlar ülkesi ABD'ye gitmeye karar verir ancak bu mavi suların ardındaki yabancı ülkede huzurlu bir yaşam sürebilmesi için beyaz olması şarttır. Ulus ve bireyler maalesef beklediği gibi misafirperver değillerdir.

Ip Man filmleri her bölümü ile milliyetçi bir tavır sergiler. Donnie Yen, karşımıza ezilenlerin kurtarıcısı olarak Ip adıyla çıktı. Çin'in onurunu, ilk filmde zalim Japonlar'a, daha sonra Amerikalılar'a karşı korudu. Çin adına yarattıkları bu olgun karakter, 'Final'de ırkçılık karşıtı bir mesaj ile daha fazla sertleşerek Trump ve Cinping arasındaki politik kavgayı körükleyecek bir tavır haline bürünüyor.

Çinli bir film yapımcısı, Amerikalılar'ın derinlerinde saklı olan ırkçılıkla ilgili tüm kirli çamaşırları ortaya dökmek istiyor. Asya'daki insanlara, ABD'deki Asyalılar'ın maruz kaldığı ırkçılığı Ip Man döneminden bu güne kadar hiç değişmeden katbekat nasıl arttığını göstermek için özellikle Asyalı göçmenlerden en popüler isim Bruce Lee'yi kullanıyor.

Rakibin düşmanın değildir...

Dövüş sanatını kötüye karşı kullananlara savaş açan Ip Usta güç, sabır ve tevazuyu birleştirerek birçok öğrenci yetiştirmiş, yaşayan en büyük ustadır. Son bölüm, Bruce Lee ile Bölüm 3'teki karşılaşmalarının ardından ikilinin arasında yaşananlara ve akıllarda kalmış tüm sorulara cevap veriyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları