Ejderin Doğuşu Filmi 08 Eylül 2017'de sinemalarda.

Biyografi dünyasında bazı kişileri izleyiciye aktarmak çok zordur. Çünkü karakterin her hareketi ve mimiği hafızaya kazınmıştır. Örnek olarak Barış Manço, Cem Karaca, Elvis Presley, Muhammed Ali verilebilir. Bunlar orijinal isimlerdir ve milyonlarca fanı vardır. Herkes tarafından bilinen isimlerdir.  Ejderin Doğuşu filmine hayat veren Bruce Lee de bu zor karakterler kategorisine giriyor. Philip NG'ye bu onurlu rol verildikten sonra Philip NG bu rolü nasıl taçlandırmış filmi izleyince göreceğiz elbette ama şunu söyleyebilirim ki fragmanda ben, sanki Bruce Lee'yi izledim. Tabii ki fragmanlar yanıltıcı da olabiliyor.

Bu sıralar biyografik filmler had safhada. Kısa süre önce  bir televizyon programına katılan aktör, "Bu filmi beyaz perdeye getirmek neden bu kadar uzun sürdü?" sorusuna, bu filmin zorluğunun Bruce Lee'ye olan inanılmaz derecedeki saygısından, rollere aşırı derece yoğunlaşmasından kaynaklandığını; filmin bu kadar uzun sürmesinde kendi payının da olduğu şeklinde açıklık getirdi. Gel gelelim televizyon programında yaptığı röportaja:

"Herkes Bruce Lee'nin nasıl göründüğünü ve Bruce Lee'nin ne anlam ifade ettiğini bilir. Bu sebeple insanların bu karakteri yorumlayabilmesi benim için büyük bir baskıydı açıkçası. Ama şanslıyım ki Bruce Lee'nin arkadaşı Wong Shun Lau ile birlikte eğitim aldım. Bu yüzden Kung Fu'nun dışında Bruce Lee'nin kişiliği ve karakteri hakkında da bilgiler aldım. Son 20 yılımı Hong Kong sinemasında geçirdikten sonra onunla birlikte çalışmış bir çok insanla tanıştım. Bu yüzden Bruce Lee hakkında birçok hikaye öğrendim; onun hakkında söylenen şeylerin ortak paydasına ulaşabildim ve bunları rolüme kattım. Bunun, elde ettiğim edinimleri taklit etmekten çok somutlaştırmama yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu rolde onun gibi davranmaya çalışmadım, o oldum diyebilirim."

"Bruce Lee'nin hikayesini anlatmak kolay değildir ve Bruce Lee'yi oynamak gerçekten zor bir süreçti. Özellikle çılgın Bruce Lee fanlarını dikkate alırsak dönemi boyunca bir aktör yada bir dövüş ustası değil, dünyada tanımış en büyük sinema ve dövüş figürlerinden biri olduğu ortada."

Bu rolün bence de en iyi adaylardan biri olarak düşündüğüm Philip NG'ye verilmesi, geçmiş aksiyon filmlerinde kullanılan dövüş teknikleri göz önüne alınınca en isabetli karar olmuş gibi duruyor. 

'Ejderin Doğuşu' Bruce Lee'nin hayatını, Amerika'daki meydan okumalarını ve sıfırdan zirveye çıkan yolunun zorluklarını gerçek bir bakış açısıyla seyirciye sunuyor.

Film 08 Eylül 2017'de sinemalarda. Bakalım nasıl bir Bruce Lee bizi bekliyor? 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları