Jason, ailesiyle birlikte yeni bir şehre taşınmak zorunda kalmıştır.

"Hareketsiz durmakla hiçbir şey yapmamak çok farklı iki şeydir."

"Karateci Çocuk"un ulusal başarısının ardından dövüş sanat filmleri, Batı ana sinemasının temelini oluşturdu. Batı, ilk olarak 1973'te Bruce Lee adında yabancı biri sayesinde Doğu aksiyon sineması biçimini en uygun şekilde tanıtmış olsa da Amerikan aksiyon ve Asya dövüş sanatları filmlerinin B film gölgesinden sıyrılması ve vitrinde dikkatleri çeken bir seviyeye gelmesi, VHS döneminde gerçekleşti diyebiliriz.

İşte yine o tipik VHS kaset döneminin gençlik filmlerinden biri, 80'ler ve 90'larda seyrederken etkileneceğiniz ancak şu sıralar izlemeyi düşünüyorsanız kuşkusuz sıkılacağınız bir kült, en azından benim için. Bu tür ring ve sokak dövüşlerini seviyorsanız, "Ejder Kalesi" ve "Kan Sporu" gibi filmleri klasik bellemiş ve bu tür başyapıtların etkisinde kalmışsanız "Asla Teslim Olmak Yok"u mutlaka izlemişsinizdir. İzlemediyseniz bunu izlemek zorunda olmadığınızı tekrar söylemek isterim çünkü "İp Man" gibi filmler ve Asya dövüş sanatı, görsel bakımdan daha kaliteli olmakla birlikte daha derin ve akıcı. Bu işe Amerika ana akım sinemasının da dahil olmasıyla bu tür VHS'de satış rekorları kıran bir filmi izlemek, sizleri biraz sıkabilir.

"Kötü öğrenci yoktur, kötü öğretmen vardır."

Annesinin ölümüyle ve babasının sakatlanmasıyla sarsılan, karateye olan tutkusu ve babasının yeni düşmanlar kazanmasıyla doğup büyüdüğü şehirden ayılmak zorunda kalan bir gencin öyküsü. Jason ailesiyle birlikte artık başka bir yere, yeni insanlar ve yeni sorunlar ile yaşayacağı bir şehre yerleşmiştir. Burada da hayranı olduğu karate sporunu devam ettirmekte ve duvarında asılı duran posterdeki idolü Bruce Lee gibi büyük bir isim olmaya çalışmaktadır. Eğitim yaptıkları bir gün salonu çalıştırdıkları bir yerde, etrafa korku salan bir suç örgütü tarafından saldırıya uğrarlar. Bir Dojo eğitmeni olan Jason'un babası, Ivan adında bir fedaiyle müsabakaya girişmesinin ardından ağır yaralanır. Bu Rus fedai, sert mizaçlı, beyaz takım elbiseli ve saçları jöleyle geriye doğru yatırılmış Jean Claude Vandamme'den başkası değildir. Jason'un babası yaş tahtaya basmış ve rakip olarak yanlış kişiye denk gelmiştir. 

Babasının tüm herkesin ve çocuğunun önünde aşağılanması ve gururunun zedelenmesi, Jason'un intikam hırsıyla dolmasına neden olmuştur. Onun, bu ciddi ve espriden anlamayan rakibiyle yüzleşebilmesi için aşması ve öğrenmesi gereken sorunlar ve teknikler vardır. Bir bakıma Karate Çocuk ve Rocky 4'ün karışımı olan bu gurur ve intikam çıkmazı, pek eğitici sözlere ve derinliğe sahip olmasa da çok çalışmanın mükafatının, sabır ve azmin vurgulandığı dönemsel bir görsel anlatıma sahiptir.  Filmdeki diğer bir sürpriz ise öfkeli bir gencin sevgilisinin önünde hırpalanmasının ardından soluğu Bruce Lee'nin mezarının başında almasıdır. Jason'un eğitmeni olarak Bruce Lee'nin ruhunun düşünülmüş olması, o dönemler Sensey Miyagi San'ın etkisini kırmak içindir. Bir gencin göz yaşları ve ağzından dökülen "Bana Yardım Et" sözcükleri, Bruce Lee gibi bir ikonun diğer taraftan ait olmadığı bir dünyaya dönmesi için yeterlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları