XVI. yüzyıl Japonyasında geçen hikaye, görünüşte oldukça basittir: Haydutların saldırısına uğrayan bir köyün halkı, kendilerini savunmak için efendisiz samurayların yardımına başvurur.

Seven Samurai, Japon sineması ve Dünya sinemasının en iyi filmi olarak kabul edilmektedir.

Yine kaybettik.

Dört saat mi? Bu korkunç ve uzun bir zaman gibi gelebilir ama bunun gözünüzü korkutmasına asla izin vermeyin. Beş dakikalık tanıtım aralarını çıkarınca elimizde neredeyse Lord of the Rings uzunluğunda bir yapım kalıyor. Bu uzun saat dilimi, izlemek için sizlere zorluk çıkarsa da size diyebileceğim tek şey Seven Samuray'ın sinema şaheserlerinden biri olduğudur.

Mükemmel kompozisyonu, muhteşem dönem manzaraları, çok katmanlı hikayesinin dışında bağ kurabileceğiniz karakter sunumu ve nefret edeceğiniz kötülerle birlikte, duygu ve trajediyi başarılı bir şekilde harmanlayan kült bir yapım.

Shichinin no Samurai, haydutların saldırdığı fakir bir köy halkını korumaya çalışan asil samuraylar hakkındadır. Kambei'nin cesareti ve fedakarlığına şahit olan bir grup köylü, tehdit altında oldukları haydutlardan ücret karşılığı köylerini korumalarını ister. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olacak genç Samuray Ketsushiro'yu, ardından da güç kullanma meraklısı olan ve asil bir samuray olarak görünen fakat sonrasında bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo'yu yanına alır.

Takımına dört yeni samuray daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei, köylüler tarafından heyecanla karşılanır; herkesin sevgisini kazanır, bir süre sonra da onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları