Scarface, namı diğer Tony Montana, Castro'nun hapishanelerinden kurtulur ve Carter yönetimi tarafından yakalanır. Ardından siyasi tutsaklarla birlikte Florida'ya gönderilir.

"Ben her zaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile."

Filmin ilk anından son anına kadar Scarface, bir Al Pacino filmidir. Tony Montana'nın açılış sahneleri, gerçekten hain bir karakterin, modern sinemanın mükemmel performanslarının birinde var olduğunu ortaya koyuyor. Delici ve şeytani bakışlarla küçümseyici umursamaz bir sırıtış, aşırı özgüven, bol bol sokak jargonu ve her an şiddete meyilli bir erkeği öne süren, sinir bozucu derecede sarsıntılı hareketleri olan bir karakter, Tony Montana.

Aktörün lezzetli performansı sonrası Pacino'nun küstah kibiri karakterin içine işliyor ve mafya karakterlerinin en üst örneklerinden biri olan Montana, her karede daha da sertleşiyor. Pacino, Şeytanın Avukatı'nda da bu rolü tekrar oynayacak ancak hiçbir zaman bu performansı yakalayamayacaktır.

Scarface, çıktığı zamanlar elit kesim ve eleştirmenler tarafından çok sert eleştirildi; tamamen alt sınıf için yapılmış bir film olarak  karşılandı. Çünkü eleştirmenlere göre kalpsiz ve gerçekçi terör sahneleri içeren film, sadece müstehcen olarak hazırlanmıştı. Alt kültürün ve pop kültürün filmi fark edip beğenmesiyle eleştirmenlerin yanıldığını, hatta filmin kültler arasına girdiğini ve Tony Montana'nın evrensel bir üne kavuşarak herkesin hafızasına kazınmış bir karakter haline geldiğini söyleyebiliriz.

Ve filmin ne kadar yanlış anlaşıldığını.

Şüphesiz ki Scarface'in çağdaş, destansı, teatral iç dinamiklerle ilgili öyküsü aşağılık müstehcen gömleğinden zebra derisi Cadillac'ına kadar tatsız, aptal bir görünüm ortaya koyuyor. Bu işlerle ilgili hiçbir fikri olmayan, sadece yapılması gerekenleri yapan, gözüpek ve tüketim odaklı bir sokak berduşunun mutlu, kalıcı ve güvenilir olması imkansızdır.

Scarface'te sonsuza kadar tekrarlanan diyaloglar hızla yeryüzüne dağılır ve sokaklarda çetelerin ağızlarına pelesenk olur. Parayı, gücü ve kadını... her istediğini alır ancak bunlara o kadar kısa sürede sahip olur ki ani düşüşünü göremez.

Howard Hawkins'in klasik Scarface'inin bu muazzam derecede popüler ve son derece etkili olan adaptasyonunun, piyasaya ilk defa çıktığında ağır eleştirilerle karşılaşması oldukça şaşırtıcıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları