Tek kelime 'Tenet' ile III. Dünya Savaşı'ndan daha büyük bir karmaşayı ve kaosu önlemeye çalışan bir ajan ve yavaş yavaş yeniden şekillendirdikleri 'Zaman' kavramı.

Tenet, özellikle ayaklarınızın altındaki zemini sallayacak bir ses sistemi ile mümkün olan en büyük perdede izlendiğinde gerçekten muhteşem.

Christopher Nolan, Inception'da insanların rüya alanlarını işgal etti, Dunkirk olayını yeniden anlattı ve Kara Şövalye'de kişilik bozukluğu olan bir soytarıdan kahraman yarattı. Şimdiyse İngiliz yönetmen şu ana kadarki en büyük görevle karşı karşıya: Sinema salonlarını Covid-19 belasından kurtarmak!

Yeni bilim kurgu/gerilim Tenet bugün itibariyle sinemalara geliyor. Sosyal mesafeye dikkat eden tüm seyircileri sektörü yeniden nefes alır hale getirmek adına tekrar sahalara çekebilecek tek 'Mesih' olarak lanse ediliyor.

Tenet, James Bond tarzı bir hafiye türüne dahil edilse de temelde Terry Gilliam'ın 12 Maymunu'dur. Kahraman, III. Dünya Savaşı'na son vermek ve böylece gezegendeki tüm yaşamın sona ermesini engellemek için bir devlet kurumu tarafından işe alınır. Küresel felaketi durdurmanın tek yolu, nesnelerin zamanda geriye doğru yolculuk yapmasına izin verecek şekilde zamanı terse çevirmektir.

Sinema salonlarına gitmeye tam olarak hazır değilseniz evde biraz daha zaman geçirebilirsiniz.Ama şunu belirtelim ki filmin prodüksiyonu çeyrek milyar dolardan fazlaya mal oldu. Bu yüzden sinema salonlarındaki standart filmlerden daha uzun süre oynuyor olabilir ve bu, tereddüt edenlerin bile filmi Beyazperdede izleme şanşı bulması gerektiği anlamına gelir. 

Nolan elbette daha iyi filmler yaptı ancak Tenet, kendine özgü film yapımcılığının doruk noktasıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları