Oldukça güçlü bir sigara şirketinin yönetim kurulu üyesi, şirket araştırma bölümünün başkanı Jeffrey Wigard'ın şirket uygulamaları konusunda kendileriyle aynı fikirde olmadığını öğrenince görevine son verilir.

Onları susturmak isteyenlere karşı dik durmaya karar veren iki cesur idealistin portresi.

Sigara öldürür!

Bir erkek ya da bir kadın dünyayı karşısına alıp gerçekleri haykırmaya karar verdiği zaman geçmişe bakıp söyledikleri için asla pişman olmamalıdır.

Jeffrey Wigand, dönemin en önemli sigara markalarından biri American Tobacco araştırma bölümü başkanlığını yapmaktadır. Bir gün yönetim kurulu ile farklı düşüncelere sahip olmasından dolayı, onlarla ters düşer ve işten atılır. Görevden alındıktan sonra şirketin sağlıksız tüm politikalarını cesur bir şekilde açığa vurmaya çalışan Jeff, oldukça ciddi adamlardan uyarılar almaya başlar.

Amerikan CBS 7 televizyonunda yayınlanan 60 Dakika adlı programın yapımcısı olan soruşturmacı gazeteci yazar Lowell Begman, durumla yakından ilgilenir ve Jeff'i programına kabul eder. Fakat kapitalist düzenin çarkları ve medya dünyasının menfaatleri el ele verecek ve hiç hesapta olmayan olaylar yaşanacaktır.

Michael Mann senaryosunu, Eric Rothen'in Vanity dergisinde yer alan bir makaleden esinlenerek çekti. Bu, kendi deyimiyle vicdanının sesini takip eden bir Don Kişot hikayesi. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları