Kasaba şerifi Kane, öğlen treniyle gelecek olan ve kendisinden intikam almaya yeminli bir haydut çetesiyle karşı karşıya gelecektir. Aslında Kane'in görevi sona ermiştir ancak o kalmayı tercih eder.

High Noon muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en iyi Batı filmi.

Ben bu zamana kadar kimseden kaçmadım. Üzgünüm Amy.

Şerif Will Kane, yeni eşi Amy Kane ile balayına gitmeye hazırlanmaktadır. Ancak eşi ile kasabadan ayrılmaya hazırlanırken eski düşmanı Frank Miller'ın hapisten çıktığını ve kasabaya onunla hesaplaşmak için geri geldiği haberini alır. Kane balayını erteler ve Frank ile yüzleşmeye karar verir.

Mesleğini bırakıp daha güvenli bir hayatı seçen Kane, yeni evlendiği eşi Amy ile başka bir kasabaya taşınacaktır. Ancak tam da o gün, yıllar önce yakaladığı azılı suçlu Frank Miller hapisten çıkmış ve intikam peşinde kasabaya doğru yola koyulmuştur. Tüm ısrarlara rağmen F. Miller'a karşı savaşmaya karar veren şerif, kasaba halkından olduğu gibi karısından da destek göremeyecektir.

Western sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Kahraman Şerif'in kamera arkasında Fred Zinnemann otururken başrolünde ise Oscarlı aktör Gary Cooper yer almakta.  

Aradan geçen yıllara rağmen ayakta kalmayı başarabilen, etkileyici müziğin hafızalardan çıkmadığı ender filmlerden High Noon'un Amerika düşüncesini yansıtmayı başaramadığını düşünen Hollywood'un en ünlü kovboyu John Wayne'in, aciz durumdaki bir şerifin kasaba halkından yardım Dilenmesi karşısında uzun süre dehşete düştüğünden Rio Bravo'yu çektiği rivayet edilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları