Bir şehir hastanesinde saygıdeğer bir cerrah ve Chicago şehrinin ABD Başkanı George W. Bush kadar zeki olan Dr. Richard Kimble, mahkeme tarafından haksız yere karısını öldürmekten dolayı hapse atılır.

Gerçek katil kim?

Bu ayın başlarında, 60'ların fenomen televizyon serisinden sinemaya başarıyla uyarlanan 'Kaçak' 28. yıl dönümünü kutladı. Yıllar sonra bile ayakta dimdik kalmayı başarabilen nadir yapımlardan biridir.

Üç ana karakter: Dr. Richard Kimble, Yüzbaşı Samuel Gerard ve tek kolu olmayan adam. Bazı küçük detaylar dışında film, uyarlandığı dizi gibi hareket eder. Dr. Kimble karısı Helen'i öldürmekten yargılanır. O da Andy Dufresne gibi suçsuz olduğu konusunda iddialıdır. Ancak emniyetin elindeki deliller parmaklıkların arkasına gitmesi için yeterlidir.

Koş Richard, Koş...

Hapishaneye giden otobüsteki kaos anından yararlanarak çılgınlar gibi koşmaya başlar. Tam özgürlüğe kavuşacağı anda aniden gardiyanın hayatını kurtarmak için geri döner. Suçlu bir adam aynısını yapar mıydı? Siz de Doktor hakkında benim gibi mi düşünüyorsunuz?

Yıllar geçmiş olmasına rağmen, unutulmaz tren kazası da dahil olmak üzere hafızalarda yer etmiş plan sekanslar var. Bir diğer plan sekans olarak av ve avcının diyalogları aklımıza gelir. Dr. Kimble müfettiş Gerard'a "Karımı öldürmedim!" dediğinde Gerard sadece "Umurumda değil!" diye cevap verir. Bu kısa diyalog bile kedi-fare oyunun ne denli stresli geçeceği adına ince bir fikir sunmaktadır. 

I Don't Care!

Yapımcı Andrew Davis filmin tam hakimidir. Kafkaesk atmosfer eşliğinde yarattığı dinamizm kısa bir süreliğine de olsa Hollywood'un en iyi aksiyon yapımcılarından biri olarak kabul edilmesini sağladı. Ne yazık ki 'Kuşatma Altında' ve 'Tepki' filmlerinin ardından çıkardığı birkaç tuhaf film sonrası kariyeri hızla geriledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları