Uzaylılar, astronotlar, zaman yolcuları... adına ne derseniz deyin, bu konulara dikkat çeken birbirinden kaliteli onlarca bilim kurgu filmi var. Ve bu kalabalık, en iyiler listesini oluşturmayı imkansız hale getiriyor.

Bilim kurgu filmlerinin nereden geldiğini anlayabilmek için sinema döneminin en başlarına gitmemiz gerekir. Her şeyin başladığı yıla, 1927'ye. Fritz Lang, kentsel distopyaya bir referans olarak Metropolis'i piyasaya sürdüğünde tüm bireyleri etkisi altına aldı. 

Ve sonra kesinlikle daha sert, daha karışık görseller ile karşılaştık ve bunlardan en iyilerini sizler için derledik. 

Metropolis / 1927

Metropolis / 1927

Metropolis'te, insanlar tamamen ikiye ayrılmıştır: Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan alt sınıf ve Yukarıda daha konforlu bir yaşam süren üst sınıf. 

E.T. / 1982

E.T. / 1982

Meraklı bir uzaylı keşif grubu, ziyaret etmek ve meraklarını gidermek üzere Dünya'ya gelirler. Geri dönüşleri sırasında da aralarından bir kişiyi Dünya'da unuturlar.

Gravity / 2013

Gravity / 2013

Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan, yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kovalsky'nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar.

Turist Ömer Uzay Yolunda / 1972

Turist Ömer Uzay Yolunda / 1972

Uzayda yolculuğa çıkan Kaptan Kirk ve mürettebatı -Mr. Spock, Dr. Murray ve Mr. Scotty- civardaki bir gezegene iniş yaparlar ve burada bir tehdit algılarlar.

Arrival / 2016

Arrival / 2016

Ordu dilbilimcisi Dr. Louis Banks'ın hikayesi. Birden çok sayıda uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. 

Star Wars / 1977

Star Wars / 1977

Yıldız gemisi, diplomatik görevle yol alan Korvet'i kıstıracaktır. Bu küçük gemide senato üyesi olan ancak asilerle iş birliği içinde bulunan, Eski Cumhuriyet'in savunucularından güzel Prenses Leia da bulunmaktadır.

Alien / 1979

Alien / 1979

Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromos 3, görevini tamamlamış bir şekilde Dünya'ya geri dönerken başka bir gezegenden yardım çağrısı alır.

Wall-E / 2008

Wall-E / 2008

İnsanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya'yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili Dünya'yı temizleme görevi ise sevimli bir robota, Vol-İ'ye verilmiştir. 

The Martian / 2015

The Martian / 2015

Mars gezegenine astronotların gönderildiği zorlu bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir.

Back to the Future / 1985

Back to the Future / 1985

Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi kullanan genç Marty, ufak bir zamanlama hatasıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir.

2001: A Space Odyssey / 1968

2001: A Space Odyssey / 1968

Bir grup primat, ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedir. Kavgaları, aniden etraflarında beliren esrarengiz siyah bir monolit sebebiyle bölünür.

Solaris / 1972

Solaris / 1972

Belirgin bir bilince sahip gezegen Solaris. Oraya gelen Dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahale ederek hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir.

Ex Machina / 2014

Ex Machina / 2014

Henüz 24 yaşında olan Caleb sadece Silikon Vadisi'nin değil, aynı zamanda dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır.

Moon / 2009

Moon / 2009

Astronot Sam, Lunar Industries ile üç senelik bir kontrata imza atmıştır. Sözleşmeye göre, gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helyum-3'ü keşfetmek üzere, Ay'ın karanlık bir köşesine gönderilmesi gerekmektedir.

Interstellar / 2014

Interstellar / 2014

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Will Cooper, mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir. Amacı, iki çocuğuna da güvenli bir hayat sunabilmektir.

Dünyayı Kurtaran Adam / 1982

Dünyayı Kurtaran Adam / 1982

Yeşilçam'ın, Hollywood bilim kurgu hikayelerini düşük bütçeyle adapte etmesi sonucu fantastik filmlerin geleneğini 'Mükemmelliğe' taşıyan yapım, son yıllarda tüm dünyada Trash film meraklılarının gözdeleri arasına girmeyi başardı. 

District 9 / 2009

District 9 / 2009

Değişik senaryosu, enteresan kurgusu ve bilim kurgu anlayışına alternatif bir gözle bakan içeriği ile Yasak Bölge 9, hatırı sayılır büyüklükte bir izleyici kitlesine ulaşmayı başardı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları