Bir şerif, bir biyolog ve eski bir denizci korkunç bir köpek balığı avı için bir araya gelir.

Cesurluk korkunun yokluğu değil, korkuya rağmen ilerlemeye devam etmenin gücüdür.

Dev büyük beyaz köpek balığı, New England'ın tatil beldesi olan Amity kasabasının yakınlarında yüzmekte olan birkaç insanı vahşi bir şekilde öldürmeye başlar. Belediye başkanının bu ciddi duruma kayıtsız kalmaya hiç niyeti yoktur. Polis Şefi Brody, Profesyonel Köpek Balığı Avcısı Quint ve Deniz Biyoloğu Hooper'ın destekleriyle bir avcı timi kurulur.

Sunulan ilk yaz, gişe rekorları kıran film olma özelliğine sahip, fantastik bir filmdir. Bir ada topluluğunu tehdit eden dev bir köpek balığında bulunabilecek pek fazla karmaşık bir durum yoktur. Aksine adada güvenli bir şekilde yüzmeye çalışan insanlar, başka hiç kimsenin bugüne kadar görmediği ve duymadığı bir şey tarafından ani bir şekilde yenmeye başlar. 

Vatandaşların güvenliklerini ve kasabanın çıkarlarını göz önünde bulunduran belediye başkanı, yılın yalnızca en yoğun günü etrafta beliren büyük bir saldırıya kadar Amity adasının güvenliğine yoğunlaşır. İnsanlığın otorite pozisyonunda birisine güvenme arzusu ile bilinmeyenden duyulan korkuyu ele alır. İnsanlarla besin zincirinin en zirvesinde bulunan canlıyı ters düz eder, algılarla farklı bir şekilde oynar.

Bu filmin sahip olduğu atmosferde birleştirildi. Köpek balığının başından sonuna kadar gösterilmesinden ziyade izleyici, sadece kurbanlara ne olduğunu görür. Bunun sunulan en güzel örneği, genç bir kızın yüzmek için okyanusa koştuğu anı göstererek başlar. 

İlk önce onu tedirgin edecek hiçbir şey yoktur ve etraf deniz gibi sakindir; okyanus geniş planda gösterilir. En güvenilir andan itibaren etrafında ona doğru yaklaşan bir yüzgeç görünür ve onun bölgesinde dolanarak onu suyun dibine çeker. Bir anda dehşete kapılırız ve bu durum bir merak duygusu sağlar. Ayrıca son harekete kadar köpek balığının bakışını göstermek, korku duygumuzu sürdürmeye yardımcı olur.

Brody onunla göz göze gelene kadar, seyirci ne kadar büyük bir şey olduğunun farkında değildir. Sadece bir yerde gizlendiğini ve her an yeni bir tehdit yaratacağını bilir. Karşılıklı rest bakışları sonrası Brody, havalı ve korkusuz bir şekilde o yıllardır unutulmayan repliği dile getirir: "Daha büyük bir tekneye ihtiyacımız olacak." Köpek balığının belirmesine eşlik eden tüyler ürperten müzik, atmosferi canlı tutmaya da yardımcı olur. 

Meydana çıktığı her zaman, köpek balığı hemen belirmez. Müzik olmadan ortaya çıkan ve şaşırtıcı zaman haricinde beklenilen bu panik anı, büyük bir orkestra eşliğinde gerçekleşir. Adeta sahneye çıkması gereken bir star gibi.

Ek olarak, filmin sinematografisi iyi. Brody, köpekleri suda eğlenirken köpek balığının ortaya çıktığının farkına varır. Korkularını doğrulayan Brody'ye dikkat çekmek için uzaktaki yüzü zoom yapılarak yakınlaştırılır ve endişe ve panik halini seyircinin de hissetmesi sağlanır. Yine de bu filmin en büyüleyici yönü arkasındaki hikayesi olabilir. 

Film, o zamana kadar sadece bir film çeken ve çok da iyi karşılanmayan Spielberg de dahil olmak üzere her şeye karşı her şeyini sunar. Bütçe biter ve film bitirilmesi gereken sürenin birkaç hafta üzerine çıkar. Yine de bütün bu olumsuzluklara rağmen en yüksek gişe hasılatını almayı başarır. Yeni bir film dönemi başlatır ve tüm zamanların ikonik canavarlarından birini yaratır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları