Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde, cinayetleri daha işlenmeden evvel fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başıdır.

Sadece Spielberg'ün en ileri bilim kurgu çalışması değil, aynı zamanda türünün en iyilerinden biri.

Filmde geleceği (2054) ve şimdiyi, suçu önleyen sistemin doğduğu şehir Washington, D.C.'yi görüyoruz. Psişik olarak bilinen keşişlerin geleceği görebildikleri ve büyük suçları tahmin eden makineler olarak kullanıldıkları yeni bir hukuk sistemi devreye girmiştir. Tom Cruise, suç daha işlenmeden evvel insanları yakalayan en iyi subaylardan birini, John Anderton'ı canlandırıyor. Sistem kusursuz bir şekilde çalışıyor ancak kusursuz işlediğine inanılan bu sistem, birdenbire listeye John'u eklerse ne olur? Avcı, artık bir avdır. Bir adamı öldürmekten hükümlü bulunan John, bağlı olduğu görev biriminden ve onu ne pahasına olursa olsun adalete teslim etmekte kararlı hükümet görevlisinden kaçmalı ve otuz altı saat içerisinde suçsuz olduğunu kanıtlamanın bir yolunu bulmalıdır.

Körler dünyasında tek gözlü adam kral olur.

Film, Spielberg bilim kurgu filmlerinin en iyilerinden biri olabilir. Spielberg, bizleri küçük bir banliyö kasabasının eski moda evlerle dolu fütüristik manzaralarından oluşan ve gökdelenlerin bir karışımı gibi görünen bu inanılmaz dünyaya hayran bıraktığından göz kamaştırmayı daha ilk saniyede başarıyor. Gelecekteki otoyolların muhteşem manzarasını görüyoruz çünkü otomobiller sadece zeminden gökyüzüne doğru hareket etmiyor, aynı zamanda binaların tepesinden ve yanlarından da ilerleyebiliyorlar.

İsimlerimizi bilen ve bize hiç durmadan ticari ürün sunan moda ve reklam şirketlerinin bilgisayar destekli reklamları, şehrin her yerinde dolaşıyor. Akıllı binalardan toplu taşıma araçlarına kadar, herhangi bir yere girmeden ve gitmeden önce gözlerimizi tarayarak indeksten kayıtlara ulaşabilen bilgisayar destekli sistemlerin tamamı her şeye hakim. Güzel bir gelecek ve yine de çok tehlikeli olan bu yeni dünya görüntüsüne zamanla alışıyoruz.

Hikaye boyunca işler her karıştığında temelde başarısız olan bir güvenlik sistemini aldatmaya çalışan Tom Cruise'un, başarılı bir avı mükemmel bir şekilde yorumlamasına tanık oluyoruz. Colin Farrel, bir avcı olarak sistemin doğruluğunu sorgulamayan ve John'u yakalamak için her şeyi göze alacak kadar kararlı hükümet müfettişi Danny Witwer, en az Tom Cruise kadar etkileyicidir. İkisi de aksiyonun nasıl yapıldığını ve oyuncu kimyasının ne kadar önemli bir şey olduğunu tekrar hatırlatır.

Tempoyu Spielberg'ün belirlediği ve sizi her zaman koltuğunuzun üzerinde tutmayı başaran bu film, gizem ve gerçeğin her zaman yer değiştirebildiğini ve sıklıkla görünenin göründüğü gibi olmadığını gösterir. Şimdiye kadar kölesi olduğu sisteme karşı John artık tek başınadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları